fbpx

Skąd czerpiemy inspiracje na scenariusze naszych gier miejskich?

Image

Skąd czerpiemy inspiracje na scenariusze naszych gier miejskich?

Jesteśmy zespołem osób, które wyróżnia kreatywność, dlatego w naszych mediach społecznościowych często pojawiają się informacje na temat nowych gier miejskich. Czym się inspirujemy? Jak wygląda proces tworzenia scenariusza?

Gra miejska według Ekspedycji Express

Czym tak właściwie jest gra miejska w naszym rozumieniu? To przede wszystkim sposób na nietuzinkowe spędzenie wolnego dnia. Gdy macie już dość siedzenia przed telewizorem, wyruszcie w teren z ekipą Ekspedycji Express i przeżyjcie niezapomnianą przygodę! To dobry sposób na poznanie miasta, nawet jeśli macie wrażenie, że już nic nie może Was w nim zaskoczyć. Niezależnie od pory roku – gra miejska to przepis na świetną zabawę! W czasie jej trwania mogą pojawić się różnorodne typy zadań – od manualnych, przez te na logiczne myślenie i spostrzegawczość, a także wyzwania wymagające orientacji w terenie.

Podstawa dobrego scenariusza gry miejskiej

Najważniejsze w budowaniu gry terenowej są jednak nie inspiracje, a rzeczywiste szanse jej realizacji. Pierwszą najistotniejszą kwestią jest lokalizacja. Pod uwagę bierzemy wszystkie czynniki, jak np.:

  • nasłonecznienie,
  • zatłoczenie danego miejsca,
  • długość trasy.

Jeśli gra będzie odbywać się latem, duża ilość słońca nie jest mile widziana. Miejsca popularne wśród turystów również nie należą do najlepszych lokalizacji - obecność wielu ludzi będzie utrudniać przeprowadzenie gry. Ważną kwestią jest także długość trasy - preferujmy maksymalnie 5-6 kilometrów – tak, aby nie zmęczyć za bardzo uczestników.

Oczywiście zadania również muszą być dopasowane do miejsca. Wyobraźmy sobie grę, w której głównym celem jest zbudowanie szałasu, a rozgrywka toczy się w centrum miasta, lub taką, która oparta jest na uprowadzeniu prezydenta, a toczy się w lesie. Gry dopasowane do lokalizacji to podstawa! Nie chcemy też na siłę dodawać do gry danego wyzwania, bo jest interesujące samo w sobie. Każde zadanie musi budować klimat całej gry.

Lepiej grać na nieznanym terenie

Należy też zwrócić uwagę na przestrzeń, w której odbywa się całe wydarzenie. Z naszego doświadczenia oraz feedbacku od uczestników wynika, że dużo lepiej jest, gdy gra miejska odbywa się na terenie całkowicie nieznanym graczom lub takim, który znają bardzo słabo. Nawet jeśli zdarzy się inaczej, staramy się przygotować scenariusz w taki sposób, aby topologia miasta w żaden sposób nie ułatwiała gry. Chcemy przecież, żeby każdy miał równe szanse.

Nie ma też co ukrywać, że przy tego typu grach ludzie wolą iść w nieznane, zaznać tajemniczości, a czasem nawet się zgubić! Nie jest sztuką przemierzyć trasę gry, gdy jednym z podstawowych narzędzi jest mapa, a jednocześnie doskonale zna się daną okolicę.

Jak długo trwa przygotowanie scenariusza?

Stworzenie scenariusza nie jest tak łatwe, jak może się to wydawać. Trwa to minimum dwa miesiące, choć zdarza się, że cały proces zajmuje pół roku. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim wydłużyć może się okres przygotowawczy. Jeśli pracujemy nad danym scenariuszem zimą, a wymaga on weryfikacji w terenie, należy poczekać na sprzyjające warunki pogodowe. Dopiero później możemy nanieść poprawki. Kolejna kwestia to przygotowanie materiałów. Jeśli gra ma pomieścić 50 zespołów, wówczas wszystko, co jest do niej potrzebne, trzeba pomnożyć razy 50. Przygotowanie elementów na zamówienie również wymaga dodatkowego czasu.

Powitać klientów z uśmiechem

Po zakończeniu etapu produkcyjnego czas na etap testów. Następnie zaczynamy organizować pierwsze gry miejskie. Nasz ulubiony moment to powitanie uczestników gier z uśmiechem na twarzy! A jeszcze większej satysfakcji dostarcza nam zadowolenie klientów. Dobrym tego przykładem może być jedna z gier, którą zorganizowaliśmy ostatnio – The Best Team Ever – czyli teleturniej dla firm. Wszyscy uczestnicy czerpali radość z rozgrywki i rywalizacji.

Oczywiście chodzi tu o gry miejskie, które organizujemy z własnej inicjatywy. Można również skontaktować się z nami, a wtedy przygotujemy grę na zamówienie – dedykowaną dla konkretnej miejscowości czy też organizacji. Jako Ekspedycja Express mamy duże doświadczenie w przygotowaniu i prowadzeniu tego typu rozrywek. Gry organizowaliśmy już w 35 krajach na całym świecie. Niezależnie, czy chcecie wziąć udział w rozgrywce w mieście, na wsi czy nawet na wyspie – nie jest to dla nas żaden problem!

Ale skąd brać na to pomysły?

Wiemy już, jak zbudować scenariusz idealny. Wiemy, jakie kryteria powinien spełniać, żeby uczestnicy wynieśli z całej gry jak najwięcej wrażeń. Ale skąd czerpiemy inspiracje do tworzenia konkretnych scenariuszy?

Odpowiedzią jest popkultura. Inspirują nas filmy, seriale, książki, gry komputerowe czy inne dzieła do niej należące. To uniwersa, które nas otaczają i fascynują. Czasami aż proszą się o to, żeby wejść do tego świata - chociaż na chwilę. Tematów do gier jest mnóstwo - od science fiction po kryminały. Przy okazji możemy zdradzić, że ostatnio inspirują nas tematy apokaliptyczne, dlatego przygotowaliśmy grę, w której mamy do czynienia z zagrożeniem bombowym.  

Inspiracje inspiracjami, ale prawdziwą sztuką jest ich zamiana w scenariusz. To my przecież musimy:

  • stworzyć fabułę,
  • zadania,
  • dodać własne elementy,
  • wziąć pod uwagę lokalizację czy dostępność sprzętu do danego wyzwania. 

To co, dacie się wciągnąć w fascynujący świat popkultury? Wygospodarujcie choć jedno popołudnie, aby wziąć udział w prawdziwej przygodzie. Pokonujcie wyzwania, stawiajcie czoła zadaniom i poznajcie Wrocław, jakiego jeszcze nie widzieliście!


Adres

TTA GROUP SP. Z O.O.
ul. Robotnicza 50
53-608 Wrocław

NIP: 8952159692
KRS 0000695968
REGON 368326713

Kontakt

© 2024 Ekspedycja Express - TTA GROUP SP. Z O.O. All Rights Reserved.