Czym różni się team building od integracji?
Aby efektywnie wykorzystać team building przy grach plenerowych, należy przede wszystkim wiedzieć, czym różni się on od integracji. Ta ostatnia ma na celu zacieśnienie więzi w grupie, poznanie się lepiej i spędzenie wspólnie czasu poza miejscem pracy. To może być wspólny wyjazd, kolacja czy impreza firmowa. Integracja może dotyczyć każdej grupy, a może również dziać się samoistnie.
Team building to nieco szersze pojęcie. Jest to swego rodzaju narzędzie pracy nad grupą, które ma zwiększyć jej efektywność. W ramach team buildingu członkowie zespołu nie tylko mają szansę poznać się lepiej, dowiedzieć się o sobie więcej, ale i zauważyć talenty oraz zainteresowania współpracowników.
Team building zawiera oczywiście elementy integracji. Dzięki niemu możliwy będzie efektywny podział zadań i ról. Poćwiczycie także wspólne podejmowanie decyzji, komunikację i asertywność. Poznacie swoje słabe i mocne strony, dzięki czemu będziecie mogli efektywnie przekazywać sobie nawzajem zadania. Dzięki team buildingowi dowiecie się więcej o swoich predyspozycjach do zarządzania grupą czy zdolnościach manualnych.
Przepis na to, jak zbudować solidny team building
Aby zbudować solidny team building, musimy podzielić zespół na mniejsze grupy i postawić uczestników przed jakimś zadaniem lub wyzwaniem. Warto też dodać element konstruktywnej rywalizacji. Warto pamiętać o tym, że aby uczestnicy czuli się komfortowo, ważna jest uczciwość i równe szanse. Wtedy jeszcze bardziej zaangażują się w zadania… ale jakie zadania? Już wyjaśniamy. Według nas przepis na dobrze działający team building to gra plenerowa.
Jak można to zrobić za pomocą gry plenerowej?
Według nas gra plenerowa to świetny pomysł na zintegrowanie zespołu. Jesteśmy doświadczeni w organizowaniu tego typu wydarzeń – na przestrzeni lat zrealizowaliśmy ponad 400 gier, a wśród nich ponad 500 różnych zadań. Z naszych usług skorzystało prawie 350 firm i 30 000 uczestników indywidualnych. Organizowaliśmy ekspedycje w 14 krajach, wśród nich możemy wymienić między innymi Czechy, Słowację, Włochy, Tajlandię czy Portugalię. Staramy się unikać zadań wysiłkowych. Zamiast nich przodują te, w których trzeba wykazać się kreatywnością, logicznym myśleniem lub komunikacją.
Gra zespołowa w terenie to świetny sposób na integrację i dobrą zabawę, zarówno między przyjaciółmi, rodziną czy pracownikami.
Warto dodać, że team building to realnie występujący aspekt, którego efekty da się zmierzyć. Najłatwiej zrobić to podczas gry terenowej, gdy uczestnikom nie uda się wykonać jakiegoś zadania. Zachęcamy ich wtedy, aby przedyskutowali, co się udało, a co nie, wyciągnęli wnioski ze swoich działań. Kiedy dochodzą do tego, co należy zmienić, komu powierzyć jakie zadanie, widzimy już, że zadziałał team building. W takiej drużynie wyklarowały się mechanizmy przydatne również w pracy – m.in. efektywna komunikacja. To bardzo ważny aspekt współpracy. Team building naprawdę pomaga budować realne, mocne więzi między pracownikami.
Jaką więc grę wybrać, aby team building zadziałał najlepiej?
My polecamy Sabotażystę lub grę z obszaru Ekspedycji Express. Ta pierwsza skupia się przede wszystkim na budowaniu zespołu i efektywnej komunikacji. Aby jednak warunki do tego były optymalne, grupa musi zamknąć się w 60 osobach. Celem gry jest osiągnięcie określonej sumy pieniędzy, ale w tych staraniach przeszkadza tytułowy sabotażysta, który jest wewnątrz zespołu. Oczywiście oprócz uzyskania jak największej sumy ekspedycyjnej gotówki, celem jest również odgadnięcie, który z członków zespołu pełni rolę sabotażysty. Gra skłania uczestników do tego, żeby poznali się jak najlepiej – tylko wtedy „nakryją” tajemniczego sabotażystę. Rozgrywka została przygotowana we współpracy z psychologami.
Kolejna gra terenowa, która również dobrze zadziała przy team buildingu, to gra z obszaru Ekspedycji Express – tutaj mamy nielimitowaną liczbę uczestników. Zostają oni podzieleni na mniejsze grupy, które rywalizują ze sobą. W przypadku tej gry członkowie zespołów mają nie tylko możliwość popracować nad asertywnością, umiejętnościami współpracy w zespole i komunikacją, ale i przeżyć fascynującą przygodę w (często egzotycznym) terenie. Spokojnie – to nie bieg przełajowy, nie będzie też skoków do wody. Ekspedycja Express ma być przede wszystkim zabawą i rozrywką, a umiejętności fizyczne nie grają tu pierwszej roli. Liczy się spryt, kreatywność i nieszablonowe myślenie. Zapoznaj się ze szczegółami już teraz i przeżyj niezapomnianą przygodę wraz z Ekspedycją Express.